Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

WERNISAŻ RODZINNEJ WYSTAWY „WSZECHŚWIATY POTOMNE”

16 listopada 2017 @ 18:00 - 20:00

„Wszechświaty potomne” to wystawa w Akademii Twórczości z cyklu „Rodzinne pasje artystyczne” obrazująca twórczość kilku pokoleń rodziny Korczak-Idzińskich. Są wśród nich fotograficy, plastycy, malarze. Prekursorem rodzinnych pasji artystycznych był Stefan Piątkowski (1880-1957). Po ukończeniu Uniwersytetu Warszawskiego przez wiele lat zajmował stanowisko dyrektora gimnazjum męskiego w Pabianicach. Wolne chwile poświęcał swojej pasji – fotografii. Fotografował w latach 1917-1940. Pozostawił wiele setek negatywów przedstawiających sceny rodzinne, rodzajowe, wydarzenia sportowe, manifestacje, akty.

Córka Stefana, Hanna Korczak-Idzińska z. d. Piątkowska (1913-2011), ukończyła  Państwową Szkołę Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Poznaniu ze specjalnością grafiki. Początkowo zajmowała się projektowaniem dla potrzeb wzornictwa przemysłowego, była także członkiem komisji do spraw wzornictwa w Przemyśle Lniarskim w Żyrardowie. Uprawiała  malarstwo i grafikę. Jej prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi.  

Mąż Hanny,  Adam Korczak – Idziński (1912-1985), studiował  w Wyższej Szkole Handlowej w Poznaniu, tam też poznał swą przyszłą żonę, studentkę Szkoły Plastycznej. W  1939 r. Idzińscy  przenieśli się do Łodzi. Tam Adam pracował w przemyśle tytoniowym. Pasję fotografowania przejął po swoim teściu Stefanie Piątkowskim i od 1958 r. uprawiał wyłącznie zawód artysty fotografika. Był  członkiem ZPAF od roku 1955,  prezesem Okręgu Łódzkiego w latach 1973-1981 i wieloletnim wiceprezesem ds. artystycznych Łódzkiego Towarzystwa Artystycznego. Przez ostatnich kilkanaście lat zajmował się zawodowo fotografią reklamową i użytkową. Odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką Federacji Amatorskich Stowarzyszeń Fotograficznych w Polsce.

Starszy syn Hanny i Adama, Marek Korczak-Idziński (ur.1940r.) ukończył Politechnikę Łódzką w 1964 r. a fotografią zainteresował się, niewątpliwie pod wpływem ojca. W 1963 r. został przyjęty do Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego, którego członkiem pozostaje po dzień dzisiejszy. Brał udział w Dorocznych Wystawach Towarzystwa, wielokrotnie nagradzany
i wyróżniany. Jednocześnie wystawiał swoje prace na ogólnopolskich i międzynarodowych wystawach. Jest Honorowym Członkiem Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego. Fotografuje po dzień dzisiejszy. Głównym tematem jego zainteresowań jest pejzaż
i przyroda.

Młodszy syn Hanny i Adama, Piotr Korczak-Idziński (1948-2016), ukończył studia w PWSSP w Łodzi na wydziale Tkaniny Dekoracyjnej i zajął się malarstwem i grafiką, brał udział w konkursach i wystawach. W 1978 r. został  członkiem zwyczajnym ZPAP w sekcji malarskiej. Od 1978 r. zainteresował się  formami biżuterii w srebrze, co przerodziło się w późniejszą jego profesję. Wraz z żoną  powołał  rodzinną firmę,  pracownię biżuterii pod nazwą „Art -Silver” s. c. Elżbieta i Piotr Korczak-Idzińscy.  Uczestniczył w dorocznych wystawach biżuterii w Galerii 86 w Łodzi, w targach Złoto Srebro Czas, w najważniejszej na świecie wystawie bursztynu i największej wystawie jubilerskiej w Europie Środkowo-Wschodniej „Amberif”  w Gdańsku.

Żona Piotra, Elżbieta Korczak – Idzińska z d. Towpik (ur. 1960r.), jest absolwentką Wydziału Zootechniki  warszawskiego SGGW. Codzienne obcowanie z tak twórczymi osobowościami jak jej ojciec  Janusz Towpik,  mąż – Piotr,  teściowa – Hanna, a później córka – Maria zachęciło ją do prób w tworzeniu srebrnej biżuterii, malarstwie i fotografii. Od 1989 r. zaczęła terminować w Pracowni Metaloplastycznej Piotra Idzińskiego, z czasem dostąpiła zaszczytu szlifowania bursztynów, projektowania i wykonywania unikatowej biżuterii srebrnej z bursztynem i kamieniami półszlachetnymi prowadząc wspólną firmę „Art. Silver ” Elżbieta i Piotr Korczak – Idzińscy.  Od 2011 r. związała się z Publicznym Ogniskiem Plastycznym im. Jana Skotnickiego w Grodzisku Mazowieckim jako pracownik.

Córka Piotra i Elżbiety, Maria Korczak-Idzińska (ur.1992r) to absolwentka Wydziału Sztuk Wizualnych ASP w Łodzi specjalności Techniki Teatralne, filmowe i telewizyjne. Aktualnie w trakcie realizacji dyplomu magisterskiego z dziedziny rysunku i animacji płaskiej. Zainteresowania: rysunek, animacja, fotografia, gry fabularne, baśnie, science-fiction, kosmos, natura wszechrzeczy. Jest laureatką kilku konkursów i (w latach 2011-2017) uczestniczką  37 wystaw  zarówno w kraju jak i za granicą (USA, Francja).

Dziadek Marii i ojciec Elżbiety, Janusz Towpik (1934-1981), w 1959 r. uzyskał dyplom na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Malarstwo studiował jako wolny słuchacz w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Na podstawie złożonych prac został przyjęty do Związku Polskich Artystów Plastyków. Przez kilkanaście lat był asystentem, a następnie wykładowcą w Katedrze Rysunku, Malarstwa i Rzeźby na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Ilustrował atlasy przyrodnicze, książki popularnonaukowe, podręczniki, książki dla dzieci. Współpracował z warszawskim ZOO tworząc archiwum ikonograficzne. Projektował także małe formy graficzne: znaczki pocztowe, exlibrisy, pocztówki, logotypy, etykiety zapałczane. Jego ostatnimi pracami był cykl nagrodzonych projektów gobelinów o tematyce myśliwskiej oraz zaprojektowana w oparciu o podobne motywy seria intarsji.

 

Szczegóły

Data:
16 listopada 2017
Godzina:
18:00 - 20:00
Kategorie Wydarzenie:
, ,

Miejsce wydarzenia

Akademia Twórczości
ul. Piłsudskiego 2
Skierniewice, 96-100
Phone
46 833 70 93