wystawy 2015

12.02.2015r. - Wernisaż wystawy \"Nasze kolekcje 3\"

12 lutego 2015r. w galerii Regionalnej Akademii Twórczej Przedsiębiorczości odbył się wernisaż wystawy \"Nasze kolekcje 3\". Już po raz trzeci skierniewiccy kolekcjonerzy zaprezentowali swoje zbiory w RATP. W bieżącym roku możemy zobaczyć m.in. : książki miniaturowe, zastępcze banknoty – notgeldy, skandynawskie trolle, żółwie, dawne pocztówki, carskie Skierniewice, dzwoneczki, pamiątki z PRL-u, szkło artystyczne, popielniczki, historię skierniewickiego sądownictwa. Na wernisażu można też było poczęstować się herbatą z samowara i słodkościami rodem z czasów PRL.

06.03.2015 - Wernisaż wystawy \"Woda - źródło życia\"\"

6 marca 2015r. w Regionalnej Akademii Twórczej Przedsiębiorczości przy MOK w Skierniewicach odbył się wernisaż wystawy fotograficznej „Woda – źródło życia” . Wystawę, która kontynuuje Rok Francuski w Skierniewicach, udostępniła Ambasada Francji w Polsce. Wystawę otworzyła poseł RP Dorota Rutkowska, mianowana przez Prezydenta Francji François Hollande, Kawalerem Orderu Legii Honorowej. Po wystawie oprowadził Denis Gerard, ekspert pedagogiczny Ambasady Francuskiej. Natomiast kierownik Sekcji Nadzoru Higieny Środowiska Sanepidu Mirosław Nowicki opowiedział o stanie wody na naszym terenie. Goście wystawy wznieśli toast za przyjaźń polsko-francuską szklanką wody Perrier, którą roznosiły dziewczęta w stylizowanych francuskich strojach. Wystawę oglądać można w galerii RATP do 30 kwietnia, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00

14.05.2015 - Wernisaż wystaw: \"Chatelaillon Plage w fotografii Francuza i Polaka - Oliviera Pravert i MIchała Gałęzowskiego\" oraz \"Galeria pamiątek\"

W Regionalnej Akademii Twórczej Przedsiębiorczości przy MOK spotkali się mieszkańcy Skierniewic oraz Francuzi z Chatelaillon Plage na wernisażu dwóch wystaw: \"Chatelaillon Plage w fotografii Francuza i Polaka - Oliviera Pravert i Michała Gałęzowskiego\" oraz \"Galeria pamiątek\". Wystawy zorganizowane zostały z okazji obchodów 20-lecia przyjaźni polsko-francuskiej. Wystawa pozwala przenieść się do Chatelaillon Plage, gdzie Skierniewiczanie byli zawsze serdecznie, szczerze i bardzo gościnnie przyjmowani. W dwóch galeriach RATP mieliśmy okazję obejrzeć Ch. Pl. w fotografii Francuza i Polaka. Zarówno Olivier Pravert, jak i Michał Gałęzowski byli obecni na wernisażu i opowiadali o swojej pasji i zauroczeniu pejzażami południowej Francji. W małej galerii zebrane zostały sentymentalne pamiątki przywiezione przez Skierniewiczan z Ch. PL. Wszystko co może w długie zimowe wieczory przypominać nam zaprzyjaźnione miasto: piasek, woda morska, sól, muszelki, rozgwiazdy. Są tam także pejzaże, grafiki, fotografie, modele statków i wiele innych przedmiotów. To właśnie od przyjaciół z Chatelaillon Plage skierniewiczanie nauczyli się grać w bulle i grę tę przenieśli do Skierniewic. Na wystawie znajduje się też ciekawostka, hak z fortu Boyard, przywieziona wiele lat temu przez dziecko, które jest już dorosłą osobą. Bardzo serdeczna przyjaźń łączy skierniewickie Warsztaty Terapii Zajęciowej i Stowarzyszenie E’manuelle z Ch. Pl. Na wystawie są więc wyroby osób niepełnosprawnych z CH. PL., które trafiły jako podarunki do Skierniewic. Jednym słowem wystawa obrazuje 20 lat naszej przyjaźni i świadczy o tym, że na co dzień francuscy przyjaciele są w naszych domach i naszych sercach.

Wernisaż wystawy \"Historia Polski w pieniądzu papierowym\" z kolekcji Zbigniewa Sawickiego

11 czerwca 2015r. w galerii RATP odbył się wernisaż wystawy: „Historia Polski w pieniądzu papierowym 1919-1993” z kolekcji Zbigniewa Sawickiego. Świat pieniądza może być ciekawy nie tylko dla kolekcjonerów. Pieniądz to powszechny ekwiwalent, który wyraża wartość towaru. Pieniądz papierowy został wprowadzony w początkach XVIII wieku i częściowo zastąpił pieniądz kruszcowy (ze względu na duży ciężar kruszcu) stanowiąc tylko kwit depozytowy wymienialny w banku na metal szlachetny. Z czasem emitenci pieniądza odeszli od powiązania go z kruszcem. Czy w związku z tym pieniądz papierowy jest dziś tylko „zadrukowanym papierkiem”? Ze względów praktycznych banknoty zdominowały obrót pieniądza. Pierwsze polskie pieniądze papierowe tzw. bilety pojawiły się w 1794r. Z biegiem czasu zdominowały one monety i przybierały coraz ciekawsze artystyczne formy. Na wystawie prezentowane są polskie banknoty obiegowe na tle dokumentów i fotografii obrazujących przemiany historyczne, które miały wpływ na emisje nowych pieniędzy papierowych z podziałem na okresy historyczne. W galerii RATP możemy zobaczyć więc „jenerały”, „papierowe grosze”, „bilety zdawkowe”, „młynarki”, „rumki”, „polskie dolary”, przyjrzymy się „góralowi”, „krakowiakowi”, „brudasowi” czy „patykom”. Wejdziemy w fascynujący świat pieniądza.

12.11.2015 - wernisaż wystawy \"Jerozolima - Światło ze Wschodu\"

12 listopada 2015r. w galerii Regionalnej Akademii Twórczej Przedsiębiorczości odbyło się otwarcie wystawy \"Jerozolima - Światło ze Wschodu\". To już kolejna interesująca wystawa, która powstała dzięki współpracy Regionalnej Akademii z Ambasadą Izraela w Warszawie. Ekspozycję oglądać można do końca roku.