Drzewiecka Bogusława

Bogusława Drzewiecka (ur.1947r.) – Drzewce

.

Urodzona w Drzewcach, gmina Lipce Reymontowskie, gdzie mieszka do tej pory. Już w dzieciństwie i wczesnej młodości na Wszystkich Świętych ubierała grób rodzinny w korony strojone bibułowymi kwiatami. W adwencie uwielbiała robić zabawki na choinkę z materiałów: bibuły, słomki, waty, drucika i kleju z mąki.

.

Uwielbiała śpiewać i tańczyć, marzyła o występowaniu w zespole tanecznym. Marzenia te spełniły się w 1975 roku, kiedy to Bogusława, wówczas Świderek, wstąpiła od zespołu „Wesele Boryny”, w którym śpiewa i tańczy do dzisiaj. Śpiewa także w kapeli ludowej „Borynioki”. Uczestniczy w wielu festiwalach kapel i śpiewaków ludowych: w Mińsku Mazowieckim, Maciejowicach oraz Kazimierzu Dolnym. Na wszystkich festiwalach została zauważona i wielokrotnie nagradzana.

.

Do wyrobów z bibuły wróciła dopiero w 2008 roku, kiedy to uczestniczyła w warsztatach papieroplastyki organizowanych w Lipcach Reymontowskich przez GOK, a prowadzonych przez Alicję Matczak z Głowna. Wówczas to zaskoczyła ją lekkość i łatwość  wykonywania kwiatów, jednocześnie przyjemność jaką może to sprawiać. Od tej pory bibułowe kwiaty stały się jej pasją i poświęca na to każda wolną chwilę. Wykonuje kwiaty zgodnie ze starymi wzorami i tradycjami, ale także kwiaty podpatrzone w naturze tj. mieczyki, lilie i nagietki według własnych pomysłów. Poza kwiatami tworzy  z bibuły pająki, laleczki – pary łowickie oraz zabawki choinkowe.

.

Od października 2014 roku jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie.