Wystawa biżuterii – PUNKT G – 05.09.2013 r.

GRUPA ARTYSTYCZNA PUNKT G

 Chciałabym Wam przedstawić  grupę artystyczną o kontrowersyjnej nazwie PUNKT G. Jestem jedną z jej założycielek, dlatego z miłą chęcią napiszę o niej kilka zdań .

PUNKT G to absolwentki Katedry Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi . W skład grupy wchodzą Magdalena Kieruzel, Michalina Owczarek i Magdalena Paszkiewicz. Poznałyśmy się na uczelni. Mimo, że nie studiowałyśmy razem na tym samym roku , to spotykałyśmy
się w tych samych pracowniach. Uczyli nas Ci sami profesorowie, dlatego często mijałyśmy się w salach i na korytarzu Katedry Biżuterii. Spędzałyśmy ze sobą czas na warsztatach, gdzie każda z nas realizowała własne projekty biżuteryjne na zaliczenia i egzaminy. Gdybyście mogli nas wtedy widzieć! Niejeden facet nie uwierzyłby w to, co potrafi wyczyniać kobieta z młotkiem, blachami czy palnikiem.

Podczas studiów udało nam się razem wyjechać na warsztaty o krzemieniu pasiastym
do Kopalni PGE węgla brunatnego w Bełchatowie. I to był chyba ten moment, gdzie zaczęłyśmy się bliżej poznawać. Łączyła nas pasja do biżuterii i fascynacja tworzenia, wymyślania rzeczy nierealnych w biżuterii.

Potem przyszedł czas dyplomów. Każda z nas realizowała i broniła  swój indywidualny temat. Michalina stworzyła kolekcję biżuterii inspirowaną epoką wiktoriańską oraz społeczeństwem Anglii XIX wieku, Magdalena K. użyła koronek – materiału jako punktu wyjścia do zrobienia zestawu bransolet, pierścionków czy naszyjników, a ja – Magdalena P – stworzyłam obiekty jubilerskie inspirowane ludzkim ciałem i mową potoczną. Zostałyśmy magistrami sztuki. I co dalej? Każda z nas szukała swojej drogi, a po jakimś czasie zjednoczyłyśmy siły, by stworzyć grupę PUNKT G.

Moment, w którym zaczęłyśmy razem współpracować to zeszłoroczny FashionWeek Poland w Łodzi. Chciałyśmy pokazać swoje rzeczy na festiwalu w Showroom’ie. Miałyśmy
do wypełnienia formularz zgłoszeniowy, gdzie widniała rubryka NAZWA FIRMY. Wtedy nastąpiła znana Wam wszystkim ,,burza mózgów”. Myślałyśmy o tym, by nawiązać do istniejących już grup jubilerskich w Polsce czyli GRUPY SZEŚĆ i G7, do których należeli tylko mężczyźni . Szukałyśmy w nazwie czegoś z G i czegoś związanego z kobiecością. Pomysł z PUNKT’em G był strzałem w dziesiątkę, ponieważ G to Girls i G to Grupa.
Punkt G to jeszcze coś ( dobrze wiecie co i nie muszę o tym pisać), co bez wątpienia mówi,
że jesteśmy kobietami. Nazwa okazała się kontrowersyjna i zabawna, ale też bez patosu
i nadętości  czyli taka, która określa nas same. I tak właśnie się narodziłyśmy. Trochę
z przypadku, trochę pod presją czasu, by wysłać zgłoszenie na FashionWeek Poland.

Od tego momentu działamy razem. Uczestniczymy w wystawach jubilerskich oraz targach biżuterii i mody. Jaki mamy cel? Promować dobrą biżuterię oraz przeciwstawiać się temu,
co jest na rynku jubilerskim w Polsce. Chcemy działać z pasją, zaskakiwać i zachwycać, łączyć tradycyjne techniki jubilerskie z nowym design’em, a w projektowaniu własnej biżuterii nie iść za modą, tylko za głosem serca.

O czym marzymy? By naszą biżuterię nosiły najważniejsze prezydentowe świata
i oczywiście Wy – nasze wierne fanki.

                                                Magdalena Paszkiewicz  – współzałożycielka grupy Punkt G

 Więcej informacji o autorkach można znaleźć na:

https://www.facebook.com/MagdalenaPaszkiewiczJewellery

https://www.facebook.com/MagdalenaKieruzelJewellery

https://www.facebook.com/MichalinaOwczarekJewellery