STĄD DO CHICAGO.

Aneta Kapelusz

STĄD DO CHICAGO

Kto z nas nie lubi serialu „Czterdziestolatek”? A kto wie, że jedną z ról zagrała  w nim skierniewiczanka Ewa Milde? Atrakcyjna, długowłosa blondynka wcieliła się w postać Bożeny – żony prywaciarza Antka (w tej roli świetny Janusz Gajos). Antek był bratem serialowej Madzi Karwowskiej. Ewa Milde, jako apetyczna Bożena nosiła wtedy stroje i okulary wedle zachodniej mody.

Ewa Milde po raz drugi została „żoną” Janusza Gajosa” w serialu „Alternatywy 4”. Będąc serialową Wiesławą Winnicką, niewierną żoną towarzysza partyjnego Winnickiego, kochała malarstwo Malczewskiego i duże czekolady. I oczywiście swojego męża, z którym łączyła ją piękna willa. Aktorka zagrała swoją postać z dystansem i humorem.

Ewa Milde wystąpiła także w kultowym filmie „Miś” jako Zofia Dyrman, „znajoma” Stanisława Palucha (Stanisław Tym). Lista jej ról filmowych i teatralnych jest bardzo długa. Możemy ją oglądać m.in. w filmach: „Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy”, „Tulipan”, „Kochankowie z Marony”, „Królowa Bona”, „Stan wewnętrzny”, itd. Grała u boku najwybitniejszych polskich aktorów.

Ewa Joanna Milde urodziła się 7 marca 1944 r. w Skierniewicach. Ojcem Ewy był Eugeniusz Milde, przedwojenny oficer Wojska Polskiego, żołnierz AK, nauczyciel w Liceum Ogólnokształcącego im. B. Prusa. Ewa także uczęszczała do  skierniewickiego „ogólniaka”. W 1967 roku ukończyła studia na Wydziale Aktorskim PWSTiF w Łodzi. Następnie występowała w latach 1967-1969 w Koszalińskim Teatrze Bałtyckim. Od 1969 do 1970 roku występowała w Szczecińskim Teatrze Dramatycznym, a w sezonie 1970/71 w Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu. W latach 19711982 była aktorką warszawskiego Teatru Ateneum. Jak wspomina jeden z wielbicieli talentu Ewy Milde: „Do Ateneum chodziło się na Ewę”.

W latach 80. aktorka postanowiła wyjechać z Polski do Szwecji. Wystąpiła tam w filmie polsko-szwedzkim pt: „Play off”. Kręciła też reklamówki. W 1987 roku Ewa dostała propozycję prowadzenia audycji polskiego radia w Chicago, USA. Była rozpoznawalnym głosem polonijnego radia. Organizowała także akcje mające na celu rozpowszechnianie polskiej kultury, m.in. imprezy dotyczące promocji postaci Marii Skłodowskiej-Curie i Fryderyka Chopina.

Skierniewiczanka znana była także w Chicago z projektu „Bocian”. Założył go jej mąż Bogdan Łańko. „Bocian” kojarzony był w Chicago głównie z kabaretem, ale to także spektakle teatralne i wydarzenia związane z ważnymi polskimi rocznicami. Wcześniej artyści prowadzili razem „Cafe Lura”, w swoim czasie bardzo ważne miejsce nie tylko dla chicagowskiej Polonii, ale także dla artystów przyjeżdżających z Polski.

Ewa Milde zmarła 24 lipca 2020 r. w Chicago, USA.