Nasze kolekcje

 NASZE KOLEKCJE

Kolekcjonerstwo (łac. collectio – zbiór) to inaczej świadome zbieractwo, gromadzenie przedmiotów o ustalonym zakresie merytorycznym, tematycznym i czasowym. Ważne jest to aby jednocześnie  zdobywać i pogłębiać wiedzę o zbieranych przedmiotach. Możemy to nazwać hobby czy pasją.

Pasji jest wiele. Są takie, które nurtują nieprzerwanie, są pasje chwilowe, wówczas  zmieniamy zainteresowania.

Niekiedy pasja może stać się obsesją, niektórzy nazywają to chorobą,  ale zawsze to nas wzbogaca.

Nasze zdziwienie może budzić informacja o nietypowych kolekcjach:  używanych kołpakach samochodowych czy naklejkach na bochenki chleba, ale jeśli jest to poparte wiedzą to warte jest pochwały.

Do udziału w wystawie zaprosiliśmy Skierniewiczan, aby pokazali nam swoje pasje i podzielili się z nami wiedzą o zbieranych przedmiotach.

Na wystawie możecie Państwo obejrzeć, między innymi, eksponaty  z następujących dziedzin:

– birofilistyka – pamiątki po Władysławie Strakaczu, podkładki pod kufle, kapsle piwne.

– deltiologia – pocztówki

– filumenistyka – etykiety zapałczane

– fonotelistyka – karty telefoniczne

-militarystyka – I wojna światowa nad Rawką, modele pojazdów z II wojny światowej.

Pasjonaci, właściciele kolekcji o każdym przedmiocie mogą długo opowiadać, ale często w prezentowanych dziedzinach  są eksponaty, które stanowią tajemnicę  lub czekają dopiero na odkrycie. W gablocie z pamiątkami po Władysławie Strakaczu  można obejrzeć żeton i kartki, kupony z napisem „ćwiartka” sygnowane  nazwiskiem Strakacza. Do czego służyły? Możemy się tylko domyślać.

Wśród eksponatów birofilistycznych są kapsle piwne;  jeden z nich jest współczesny  z napisem Skierniewice. Niestety kapsle z dawnego browaru skierniewickiego są trudno osiągalne i bardzo drogie na aukcjach. Warte zwrócenia uwagi są  kolorowe podkładki pod kufle zwyczajowo zwane wafelkami.

Bardzo popularnym  na przełomie  lat 70.tych i 80.tych ubiegłego wieku hobby było zbieranie etykiet zapałczanych a nieco później kart telefonicznych, które obecnie wychodzą z użytku.

Na naszej wystawie wzrok przyciąga kolekcja eleganckich filiżanek śniadaniowych pochodząca z manufaktur bawarskich oraz  zbiór   łyżeczek stanowiących pamiątkę z podróży  z różnych państw czy miast.

Z zakresu militarystyki można obejrzeć  modele pojazdów z czasów II wojny światowej w skali 1:35 i 1:72. Na wykonanie takiego modelu potrzeba około 300 godzin. Dokładność i precyzja jest tak duża, że w kabinie samolotu widać  przez szybę zegary pokładowe a na skrzydłach samolotu wokół zamontowanych tam karabinów  maszynowych – osmalenia.

Znawca i pasjonat I wojny światowej nad Rawką, jednocześnie  członek grupy rekonstrukcyjnej Bolimów 1915, prezentuje swoje skarby:  autentyczne fotografie z tego okresu z okolic Skierniewic, Bolimowa, Głuchowa  oraz korespondencję żołnierzy.

Warto zwrócić uwagę na  kolekcję wyrobów tytoniowych z lat 1900 – 1945.

Właściciel kolekcji przedwojennych widokówek, wydawanych przez Polskie Towarzystwo Krajoznawcze, może pochwalić się zbiorem około 2500 sztuk.

Wiele osób kolekcjonuje wszelkiego rodzaju figurki; na wystawie  jest niewielka  cząstka kolekcji  prezentująca sowy i dzwonki.

Od prawie 20 lat skierniewicki fotografik, niezmordowany dokumentalista historii naszego miasta, wydaje corocznie Kalendarz Skierniewicki, uzbierała się  już całkiem pokaźna kolekcja.

W Sali Toastowej możecie Państwo obejrzeć   zbiór portretów, zatytułowany SKIERNIEWICZANIE. Portrety te są pieczołowicie przechowywane w skierniewickich domach, aby przypominać o  rodzinnych korzeniach.

Ciekawostką  jest tablo  z lat 1924 – 1925 podarowane przełożonej pensji  żeńskiej Janinie Twarowskiej przez jej uczennice a także pamiątkowe zdjęcie uczennic kończących szkołę   z 1913 roku. Warto zwrócić uwagę  na podpis  znajdujący się pod zdjęciem i motto: Pamiętać o stanowczości. Na zbiorowych fotografiach pracowników elektrowni miejskiej z lat 1916 – 1938, maszynistów kończących kurs zawodowy czy  towarzystwa śpiewaczego z 1904 roku znajdziemy nazwiska mieszkańców naszego miasta.

Wystawa, ze względu na szczupłość powierzchni, prezentuje wycinkowo kolekcje  mieszkańców naszego miasta i członków Skierniewickiego Klubu Kolekcjonerów.   Zainteresowanie  skierniewickich  kolekcjonerów  pokazaniem swoich zbiorów  na wystawie w RATP przerosło nasze  najśmielsze oczekiwania.

Właściciele kolekcji:

Krzysztof Górski –karty telefoniczne

Zbigniew Gradowski – łyżeczki

Zbigniew Gradowski – Kalendarze Skierniewickie

Andrzej Kostusiak – pamiątki po W. Strakaczu i miary gorzelniane

Jarosław Lesiak  – dzwonki

Andrzej Matyjaszczyk – podkładki pod kufle i otwieracze do piwa

Dariusz Michalski – modele pojazdów z II wojny światowej

Bożena Mikucka –porcelana śniadaniowa i etykiety zapałczane

Piotr Moskwa – I wojna światowa nad Rawką

Artur Murgrabia – wyroby tytoniowe – I połowa XX wieku

Patryk Olkowicz – kapsle piwne

Mariusz Pierzankowski –pamiątki po W. Strakaczu, etykiety zapałczane

Jadwiga Węgrzynowicz – sowy

Marceli Węgrzynowicz – przedwojenne pocztówki Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego

Portrety oraz fotografie zbiorowe pochodzą ze zbiorów : p. Zbyszka Gradowskiego, p. Andrzeja Kostusiaka, p. Bożeny Mikuckiej, p. Marka Podwyszyńskiego. oraz p. Beaty Wisławskiej-Treter.

Wiele osób jest niepocieszonych, że  ze względu na brak miejsca wystawienniczego, nie mogło się zaprezentować. Obiecujemy  zorganizować w  przyszłym roku drugą edycję  wystawy z cyklu „Nasze Kolekcje”. Już dziś zapraszamy.

Życzymy wszystkim , byście mieli pasje pozytywne, radosne, wzbogacające nie tylko Was ale i Otoczenie.