Maciej Wisławski

Maciej Wisławski  ur.1944

maciej-wisawskiRodowity skierniewiczanin, jeden z najbardziej utytułowanych rajdowców w Polsce, polski pilot rajdowy. Swoją karierę rajdową rozpoczął w 1973 roku od startów za kierownicą Syreny 104.

Współzałożyciel i organizator Skierniewickiego Rajdu o Puchar Prezydenta Miasta Skierniewice. Od 1989 roku startował w rajdach obok Krzysztofa Hołowczyca. Dwa razy w karierze wspólnie zdobyli Rajdowe  Mistrzostwo Polski w klasyfikacji generalnej oraz tytuł Wicemistrzów i Mistrzów Europy. Pilotował m. in. Andrzeja Lubiaka, Pawła Przybylskiego, Andrzeja Kopera, Krzysztofa Hołowczyca i Macieja Lubiaka. Przez 9 lat prowadził magazyn Automaniak w TVN z wybitną osobowością Martyną Wojciechowską. Występuje również w innych programach tej stacji m. in. Szkoła Auto.

Wspólnie z Andrea Mancin w 2009 roku stanął na II miejscu podium zdobywając vice mistrzostwo Ameryki Północnej. Wspólne osiągnięcia rajdowe z Krzysztofem Hołowczycem pozwoliły im na zajęcie I miejsca w prestiżowym plebiscycie TVP na Najlepszego Sportowca Roku 1997, co Maciej Wisławski ceni sobie na równi z uzyskaniem w 2009 roku statuetki i tytułu Honorowy Ambasador Miasta Skierniewice za szczególne osiągnięcia w promocji naszego miasta w kraju i za granicą. W 2011 roku przyznano Maciejowi Wisławskiemu  nagrodę Platinum Inspiration za przyczynianie się swoją postawą  do rozwoju Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

Użyczał swojego głosu jako pilot rajdowy w grach komputerowych a także można było go usłyszeć  podczas nawigowania GPS za pomocą aplikacji MapaMap. W 2012 roku został jedną z twarzy kampanii „Wnuki w sieci” dotyczącej bezpieczeństwa  dzieci w internecie.

W 2012 r. Maciej Wisławski wziął udział ponownie z Krzysztofem Hołowczycem w amerykańskim rajdzie „100 Acre Wood” w stanie Missouri, zajmując III miejsce. Obydwaj podczas tego rajdu okazali się wspaniałymi ambasadorami Polski promując, wśród Amerykanów i Polonii Amerykańskiej, nie tylko nasz kraj ale i Skierniewice.