Kowalstwo Artystyczne Edwarda Buczka

.

Edward Buczek jest z zawodu kowalem. Ukończył ZSZ o specjalności kowalstwo, ponieważ fascynowały go od zawsze  ręcznie kute wyroby. Kowalstwem artystycznym zajął się od  czasu pobytu w wojsku, kiedy to  pracował u kowala i poznał tajniki kowalstwa artystycznego. Swój zakład kowalski założył w 1999 r. w Bolimowie. Jest to nie tylko zajęcie, ale i pasja życiowa.

Edward Buczek należy do Stowarzyszenia Kowali Polskich oraz Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Uczestniczy i zdobywa nagrody, dyplomy i wyróżnienia  w imprezach kowalskich:  Ogólnopolskich Targach Sztuki Kowalskiej, Warsztatach Kowalskich, Ogólnopolskich Spotkaniach Kowali w Wojciechowie oraz  na Międzynarodowym Festiwalu Rzemiosła Dawnego w Bolimowie. Jego wyroby można spotkać w jedynym w Polsce Muzeum Kowalstwa mieszczącym się w Wojciechowie.

Stosuje  tradycyjne techniki kowalskie ze zwróceniem uwagi na  regionalizm,  estetykę i charakter użytkowy wyrobu. Wykonuje tradycyjne wyroby kowalskie, a także kute ogrodzenia, bramy, balustrady, meble i wiele innych elementów zdobnictwa artystycznego.

Aby tradycja kowalska  była kontynuowana, kształci w tym kierunku syna, Rafała. W  jego zrekonstruowanej kuźni,  można uczestniczyć w pokazach tradycyjnego kowalstwa. Uczestnicy pokazów mają szansę samodzielnie sprawdzić swoje siły przy kotlinie i kowadle.