Tański Czesław

Czesław Tański  (ur. 1862 Pieczyska koło Grójca – 1942 Puszcza Mariańska)

.
Malarz, konstruktor lotniczy, pionier i popularyzator lotnictwa w Polsce
.

.

.

Urodził się w majątku Pieczyska w powiecie grójeckim. Początkowo uczył się w Warszawie w szkole finansowanej przez kolej warszawsko-wiedeńską, a następnie w warszawskiej Szkole Rysunku pod kierownictwem Wojciecha Gersona i Aleksandra Kamińskiego. Wykazywał nieprzeciętny talent zapowiadając się jako zdolny artysta malarz. W latach 1883 – 1885 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Następnie wyjechał do Moskwy, gdzie został członkiem Towarzystwa Moskiewskich Malarzy. Malował sceny rodzajowe, konie, zdobywając  sobie dużą popularność i uznanie jako portrecista, pejzażysta i malarz koni. Po 8 latach wrócił do Polski, do Janowca Podlaskiego, gdzie głównie wykonywał portrety koni czystej krwi. Tam też zainteresował się lataniem. Zbudował pierwszy polski model latający z napędem gumowym.

.
W 1894 roku zbudował aparat latający własnego projektu. Był to szybowiec na którym wykonał pionierskie wówczas w Polsce loty. Uważano to za sukces, ponieważ było to pierwsze w Polsce wzniesienie się w powietrze z terenu płaskiego. W 1898 roku powrócił do Warszawy i zajął się malarstwem. Jednak lotnictwem nie przestał się interesować.
Po dwóch latach pobytu w stolicy wyjechał do Paryża, gdzie przez rok studiował w Akademii Sztuk Pięknych Juliena. Zyskał tam duże uznanie artystyczne, kilka nagród w konkursach. W następnych latach ponownie zajął się budową kilku modeli lotniczych m. in. śmigłowca, był również popularyzatorem lotnictwa, wygłaszał odczyty, publikował swoje projekty lotnicze, organizował wystawy lotnicze. Podczas I wojny światowej sytuacja finansowa zmusiła go  do powrotu do malarstwa. Razem z Józefem Rapackim i Teodorem Ziomkiem należał do Warszawskiej Grupy Artystycznej „Pro Arte”.  Wystawiał swoje obrazy w Warszawie, Krakowie, wiele jego prac kupiono do warszawskiej Zachęty.

.

Szukając inspiracji malarskich, często odwiedzał Olszankę koło Puszczy Mariańskiej niedaleko Skierniewic. Urzeczony miejscem i otoczeniem, w 1928 roku na stałe osiedlił się w tam, w willi zbudowanej z drzewa na kształt lotni. Ostatnie lata swego życia, przypadające na okres II wojny światowej, spędził w Olszance. Tam też zmarł w wieku 81 lat i został pochowany na wiejskim cmentarzu w Puszczy Mariańskiej. Jego imieniem nazwana została Zbiorcza Szkoła Gminna i Liceum Ogólnokształcące w Puszczy Mariańskiej.

.

Czesław Tański „Portret Ewy Kotarbińskiej”, 1902r.