Wystawa „35 lat minęło jak jeden dzień…” – 13.09.2012 r.

 

dsc_0219

Tegoroczne Skierniewickie Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw  miało wyjątkowy charakter, bo w mieście obchodzono uroczyście 35-lecie jego istnienia. W Regionalnej Akademii Twórczej Przedsiębiorczości 13 września otwarto jubileuszową wystawę poświęconą Skierniewickiemu Świętu. W wernisażu uczestniczyło dużo osób, które w ciągu 35 lat organizowały tę imprezę. Na wystawie zebrano fotografie, plakaty, pamiątki ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej, Wydziału Promocji Urzędu Miasta, Młodzieżowego Centrum Kultury oraz mieszkańców Skierniewic. W RATP tworzone jest obecnie archiwum pamiątek obrazujących historię tej imprezy.  Gromadzone jest wszystko co związane ze SŚKOiW: programy, plakaty, zaproszenia, fotografie i dokumenty. Fotografie zebrane na wystawie prezentują lata 1978 – 2011. W gablotach znajduje się ekspozycja zaproszeń, wydawnictw, identyfikatorów i gadżetów związanych ze Świętem. W Małej Galerii, w której eksponowane są plakaty Święta, stworzono salę audiowizualną, gdzie można obejrzeć film, zawierający migawki z dostępnych materiałów filmowych kolejnych edycji SŚKOiW.

Na wystawie można zaobserwować jak zmieniała się symbolika  skierniewickiego święta. Na przełomie lat 70.tych i 80.tych istniały spory co powinno stanowić emblemat Święta, co jest  ważniejsze z gospodarczego punktu widzenia: pomidor czy jabłko? Problem ten został rozwiązany polubownie, gdyż na zaproszeniach z lat 1978 – 1979 zamieszczono jednocześnie pomidor – w środku a jabłka – dookoła. Na początku lat 90.tych symbolem święta było jabłko. Od 1999 roku do chwili obecnej, jako logo, funkcjonuje stylizowany kwiatek.

Rejonowy Urząd Pocztowy w Skierniewicach, z okazji SŚKOiW, corocznie wydawał okolicznościowe karty pocztowe. W obiegu były również okolicznościowe stemple. W dwóch gablotach na wystawie można obejrzeć całą kolekcję, zarówno kartek jak i stempli, pochodzących ze zbiorów Zbigniewa Stania, właściciela prywatnej Galerii Staroci i Pamiątek Regionalnych, otwartej oficjalnie w 2011 roku w Lipcach Reymontowskich.

Podczas wernisażu „35 – lecie Skierniewickiego Święta Kwiatów, Owoców i Warzyw”, o ludziach, wydarzeniach i objawieniach sprzed lat, wspominali: Bożena Witkowska – dyrektor Młodzieżowego Centrum Kultury, Andrzej Cholewiński – naukowiec z Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa oraz Ryszard Krasnodębski z MCK, który organizował tę imprezę od jej zarania.