Rawa Mazowiecka

Zabytki Rawy Mazowieckiej

Zamek Książąt Mazowieckich

imagesObecnie jedyną pozostałością po XVI-wiecznym zamku jest jedna z jego baszt. W XVI w. trzymano w niej tzw. Skarb kwarciany, do którego wpływał podatek na utrzymanie wojska Rzeczypospolitej. Obecnie znajdują się w niej ekspozycje dotyczące historii Mazowsza, Rawy i jej mieszkańców, a także znaleziska archeologiczne. Z Zamkiem Książąt Mazowieckich wiąże się smutna legenda o księciu Siemowicie III i jego drugiej żonie Ludmile, którą podejrzewał o zdradę. Za karę została zamurowana w zamku, a jej nowonarodzony syn uzyskał schronienie u córki księcia z pierwszego małżeństwa. Gdy dorósł książę Siemowit III nie miał wątpliwości co do ojcostwa – jego syn wyglądał niemal identycznie jak on. Według legendy duch niesłusznie skazanej Ludmiły do dnia dzisiejszego błąka się po ruinach zamku.

Muzeum Ziemi Rawskiej

27395757Mieści się w willi z 1930 r. Gromadzone są w nim eksponaty archeologiczne, etnograficzne, historyczne i sztuki, a także numizmaty i pamiątki związane z Rawą Mazowiecką i jej regionem. Umożliwia zapoznanie się z dawnymi obyczajami i życiem codziennym mieszkańców regionu, a także można przyjrzeć się ich historii (wystawy: „Tradycyjna izba chłopska regionu rawskiego” oraz „Salonik babuni z przełomu XIX i XX w.”).

.

Park w stylu angielskim

928380d6-6151-d208-4bcb-26a0a40c3d5fXIX-wieczny park miejski znajduje się nieopodal muzeum, nad rzeką Rawką. Był uznawany za jedno z najpiękniejszych założen w stylu angielskim w czasach Księstwa Warszawskiego. Poddany renowacji w latach 2005 – 2008. Obecnie można w nim podziwiać piękny ogród różany.

.

.

Kościół NP. Najświętszej Marii Panny

583e8c91-e2a9-6965-6680-b0ded9ed3241Wybudowany w 1612 r. kościół późnobarokowy został ufundowany przez braci Wołuckich. Na szczególną uwagę zasługuje gotycka chrzcielnica z końca XVI w. i naczynia liturgiczne z XVII-XIX w.

.

.

Zakon jezuitów

Wybudowany w XVII w. Niegdyś pełnił ważne funkcje oświatowe i kulturalne, m. in. dzięki znajdujących się przy nim bibliotece i szkole. Najsławniejszym uczniem jezuitów z Rawy jest Jan Chryzostom Pasek.

Kościół oo. Pasjonistów

Został wybudowany w stylu późnobarokowym w 1790 r. Kościół oo. Pasjonistów wyróżnia zwyczaj układania dywanu z płatków kwiatowych w oktawę Bożego Ciała.

Kościół ewangelicko-augsburski

Jednonawowy kościół został wybudowany w XVI w. na miejscu kaplicy z XIV w. i powiększony w XIX w.